Site icon FABEX MEDIA

Spalování odpadu by v MSK mohlo nahradit asi pětinu spotřeby uhlí v domácnostech

Odpady místo uhlí? S tím počítá Moravskoslezský kraj ve své energetické koncepci v souvislosti s útlumem těžby. Zatím však nevytříděný odpad končí nevyužitý na skládkách, protože kraji chybí spalovna.

Láhve od alkoholu, posečená tráva, plastové hračky, kovové nářadí a dokonce i mrtvá kočka. V Bílovci udělali zajímavý pokus, kde přesně zjistili, kolik odpadů v oblasti rodinných domků obyvatelé nevytřídili.

Lenka Richterová, zástupkyně Institutu cirkulární ekonomiky:Naši organizaci oslovilo město Bílovec s tím záměrem udělat analýzu směsného komunálního odpadu. Sami všichni asi víme, že netřídíme v těch domácnostech úplně na 100%. My to třídíme, jak by se to mělo třídit, tzn. dáváme zvlášť plasty, papír, kovy, biodpad, sklo, nápojové kartony, prostě všechno, co by v tom směsném komunálním odpadu nemělo být.“

Po zvážení se pak zjišťuje poměr jednotlivých složek vytříditelného odpadu, které městům pomáhá účinněji rozmisťovat odpadové kontejnery.

Renata Mikolašová, starostka Bílovce:Co se týká Bílovce, my si myslíme, že na tom nejsme úplně nejhůře, co se týká odpadového hospodářství, ale také se musíme zabývat myšlenkou, jestli třeba zvýšíme počet, co se týká těch barevných popelnic, jestli těch míst, kde mohou lidé odložit tříděný odpad, jestli jich má být víc.“

Akce měla i preventivní účel. Z dlouhodobého pohledu chce Bílovec občany k svědomitému přístupu k odpadům také motivovat

Renata Mikolašová, starostka Bílovce: „ Blíží se nová legislativa odpadového zákona a máme za to , že čím lépe budeme třídit, tak tím méně budou občané platit za komunální odpad. Říkat můžeme tisíckrát, ale ono je lepší jednou vidět.“

V současnosti nevytříděný odpad končí nevyužitý na skládce. Moravskoslezský kraj však přišel s řešením, jak skloubit útlum těžby uhlí a zároveň vyřešit problém s odpady.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK pro chytrý region: „ V našem kraji se za rok vyprodukuje tolik odpadu, že to dokáže nahradit asi sto tisíc tun uhlí, což je jedna pětina spotřeby uhlí pro vytápění domácností. Takže tady v tom je opravdu velký potenciál a pokud se bavíme o tom, že ten kraj má být bez uhlí, no tak spalování nebo energetické využití odpadu, a jiná šance není. Potřebujeme spalovnu, abychom ten odpad dokázali zlikvidovat. A čím líp se vytřídí, tím lépe bude hořet a tím méně bude popela a tím ten proces bude efektivnější. A jestli to bude spalování v kotli anebo to bude pyrolýza, to už je otázka jen technologie.“